Chcete se o našem oboru dozvědět více? Právě pro Vás jsme tedy připravili tuto rubriku s texty, které Vás blíže seznámí nejen se základními principy naší práce se sklem a vitrážemi, ale nabídne i nejrůznější zajímavosti ze sklářské a restaurátorské branže.

Barevná skla lze použít pro výrobu svítidel i honosnějších lustrů. Vitráž představuje ideální možnost pro spojování skel a tvorbu nejrůznějších rotačních tvarů, zborcených ploch či jiných objektů. Jako příklad jsem vybral například vitrážové lustry v objektu ČNB v Hradci Králové.

Na bohaté fotodokumentaci vám představíme proces restaurování krásných i funkčních interierových doplňků - benátských zrcadel.

Tentokrát se v poněkud odbornějším článku podíváme na práci s nosnými ocelovými prvky vitráže.

Prosklené stropní konstrukce jsou další samostatnou aplikací vitráží. Pro článek jsme vybrali z naší bohaté fotodokumentace snímky, které ukáží některá specifika práce se stropní vitráží.

Barevnost skla je u vitrají i vitráží často nejdůležitějším předpokladem ke kýženému vizuálnímu výrazu díla. Co se však za touto pestrostí skrývá? Jak vznikají jednobarevná či malovaná skla?

Exkurze do historie sklářství, samozřejmě v kontextu vitráže. Seznámíme se tedy s výrobou plochého skla, konkrétně s technologiemi lití a foukání. Takto bylo ploché sklo vyráběno až do konce 19. století.

Zaměříme se na postup výroby olověných profilů. Podrobněji pak popíšeme tažný stroj a práci s ním. Zmíníme i rozšířené možnosti dekorativní funkce profilu.

Představíme si klasickou techniku tvorby vitráže zakládáním tzv. skleněných bucen do olověného profilu, který se zpracovává zastudena. Jednotlivé fáze výroby si i ukážeme.

Jak se změnila technologie vitráží v období secese? Vysvětlíme si také, jak se výrobní proces liší při volbě mosazného profilu v porovnání s tradičním profilem olověným.


Máte zájem o spolupráci se sklářským ateliérem VITRAJ?

Nezávazně nás poptejte

nebo nás kontaktujte:
+420 739 087 746,