Představíme si klasickou techniku tvorby vitráže zakládáním tzv. skleněných bucen do olověného profilu, který se zpracovává zastudena. Jednotlivé fáze výroby si i ukážeme.

Klasická vitráž, tedy sklo zakládané do olova, je tradiční řemeslná výroba. Někdy je sice tento výrobní proces mylně popisován jako zalévání do olova, jenže jde o velice nepřesný popis, neboť olověné profily jsou sice nejdříve tvarovány litím do formy, ale řemeslné zpracování vitráže probíhá již zastudena.

 

Jak se to dělá?

Olověný „H“ profil je tvarován dle připravených skel. Profil je velmi měkký a tudíž dobře zpracovatelný. Jedná se prakticky o čisté olovo (čistota se udává 99,97 % Pb). Olověný profil se dobře ohýbá, tvaruje dle jednotlivých skel a krájí nožem se speciálně tvarovaným ostřím. Do olověných profilů se tedy vsazují jednotlivá skla a stejně se do sebe ve spojích vsazují i olověné profily. Do rozevřeného „H“ profilu je vsazen „sklepaný“ profil dalšího olova tak, aby dosedl až k jádru „H“ profilu. Dochází tak na pracovní desce k zakládání jednotlivých skel do olověného profilu a k provázání jednotlivých olov.

Olověné profily jsou následně přihlazeny ke sklu a po potření letovacím olejem za pomoci pájecí lampy a cínové (většinou 60 % Sn-Pb) pájky celoplošně nebo pouze ve spojích pocínovány.


Máte zájem o spolupráci se sklářským ateliérem VITRAJ?

Nezávazně nás poptejte

nebo nás kontaktujte:
+420 739 087 746,