Kostel sv. Jiří v Horním Slavkově ukrýval rozsáhlý soubor vitráží. Píši ukrýval, protože ještě do nedávna byly vitráže v katastrofálním stavu, zabedněné prkny. Torzo, které z nich zbylo, bylo špinavé, některé pláty (části vitráže) chyběly úplně. Vitráže jsou z přelomu 19. a 20. století. Jde o velice zajímavý soubor vitráží.

Tentokrát se nám poštěstilo pracovat na něčem opravdu neobvyklém. Říkáme jim vitrážové sochy. Vitráž je tady uplatněna jako malované sklo vsazené do dřevěné postavy.

S výtvarníkem Janem Exnarem jsme vytvořili skleněnou plastiku pro rodinný dům. Skleněný reliéf vytváří magické centrum celé velkoryse řešené místnosti ale de facto i celého domu. 

Náš ateliér se často zabývá restaurováním vitráží pro sakrální prostory. Je tedy vždy osvěžující zpracovávat zadání na věc novou. V tomto případě revitalizaci prostoru oltáře v kostele Sv. Václava ve Šluknově. Vznikl zde nový obětní stůl, kříž a ambon včetně nového podia.

Prosklené dveře jsou poměrně obvyklým prvkem v současném interiéru. Tyto trojdílné dveře ale úplně standardní nejsou. Zadání bylo na počátku veskrze praktické. Mělo jít o to, aby byla prosklená plocha nějak označena, aby ji někdo omylem nepřehlédl a do skla nenarazil. Návrh ale prošel zajímavým vývojem, který vedl k vytvoření tohoto uměleckého díla. 

Příkladem restaurování proskleného stropu je stropní ornamentální prosklení o rozměrech cca 2,5 × 3,3 m z měšťanského domu v Mělníku z počátku 20. století. Pro zasklení byla použita ruční foukaná skla (obvodová skla s oranžovým ornamentem) a strojově válcovaná skla ve střední části. Jednotlivá skla jsou osazena do nosné kovové konstrukce z horní strany a zatmelena sklenářským tmelem.

Předmětem 1. etapy kompletního restaurování kostela sv. Františka Xaverského jsou dvě okna s vitrajovým prosklením. Jde o obdélná okna zaklenutá nízkým obloukem. Okna jsou vodorovně dělena na 4 části, po obvodu jsou osazena do zděného ostění. U obou oken jsou z vnější strany kostela osazeny ochranné sítě.

Pro zasedací místnost pobočky firem Medesa a Eppendorf v Říčnech u Prahy jsme navrhli, zrealizovali a nainstalovali součastně pojatou vitráž. Tento projekt je zajímavý jak konceptem posuvných vitrážových panelů, tak zpracováním výtvarného návrhu umělce prostřednictvím vitráže.

Stropní vitrážové prosklení bylo nalezeno ve velice poškozeném stavu vyžadujícím komplexní restaurátorský zásah. Tato realizace je příkladem záchrany unikátního architektonického prvku, který se již zdál být ztracen.


Máte zájem o spolupráci se sklářským ateliérem VITRAJ?

Nezávazně nás poptejte

nebo nás kontaktujte:
+420 739 087 746,